Przyczyny podagry

Istnieje wiele przyczyn gromadzenia się kwasu moczowego w stawach, jednak lekarze zwracają uwagę na główne czynniki, bez których podagra nie występuje. Najważniejszą i najczęściej uznawaną przyczyną podagry jest zła dieta. Zmiana sposobu odżywiania to najważniejszy krok do łagodzenia występujących objawów.

Kolejnym, wiążącym się z dietą czynnikiem jest siedzący styl życia. Mała ilość ruchu w połączeniu z kiepskim i nieregularnym jedzeniem spowalnia nasz metabolizm, dzięki czemu kwas moczowy znajdujący się w pożywieniu nie jest wydalany tak szybko i sprawnie, jak wymaga tego nasz organizm.

Podagrę może wywołać szereg chorób, poczynając od zaawansowanej cukrzycy, poprzez choroby nerek, niedokrwistość, białaczkę i kończąc na chemioterapii oraz radioterapii związanej z leczeniem nowotworów. Przede wszystkim należy uważać podczas chorowania na nadciśnienie tętnicze oraz hiperlipidemię.

Na podagrę cierpią nie tylko osoby otyłe (65% przypadków) ale również takie, które w krótkim czasie chcą pozbyć się zbędnych kilogramów i w tym celu prowadzą głodówki. Organizm traci źródło niezbędnych minerałów i witamin. Dochodzi do kwasicy ketonowej, zaburzona jest praca nerek i w wyniku czego powstaje podagra. Do rozwoju choroby przyczynia się także zażywanie leków odwadniających.