OBJAWY PODAGRY

Objawy podagry występują zależnie od stadium zaawansowania choroby. Zależnie od każdej z faz, występują bóle w innych okolicach, o innym nasileniu lub niektóre objawy w ogóle nie występują. Wydzielanie kwasu moczanowego oraz problemy z jego wydalaniem również zależą od tego, na jakim etapie jest podagra. Widoczne zmiany jesteśmy w stanie przyporządkować do jednej z trzech faz rozwoju schorzenia – na podstawie tego jesteśmy w stanie określić swoje szanse na całkowite usunięcie objawów dny moczanowej.

Objawy podagry – pierwsza faza

Pierwsze stadium podagry jest dla pacjenta nieodczuwalne, w tym czasie dochodzi do gromadzenia się kwasu moczowego w stawie śródstopno-paliczkowym palucha. Samo gromadzenie się kwasu nie jest bolesne, nie zauważa się żadnych zmian u pacjenta – występować może jedynie skąpomocz.

Objawy podagry – druga faza

W drugiej fazie choroby stan pacjenta drastycznie się pogarsza, a nasilający się ból stopy staje się nie do zniesienia. W tym etapie podagry występuje widoczne zaczerwienienie palca i jego okolic, stawy stają się sztywne i sprawiają jeszcze większy ból w trakcie ruchu. Przez stan zapalny dużego palucha powstaje opuchlizna i obrzęk a pacjent odczuwa bardzo mocne rozgrzanie zainfekowanego miejsca.

W tym momencie należy bardzo szybko reagować, ponieważ nieusunięcie kwasu moczanowego prowadzi do jeszcze gorszych stanów zapalnych i coraz trudniej łagodzić objawy środkami farmakologicznymi.

Objawy podagry – trzecia faza

Trzecia, ostatnia faza występuje tylko, jeżeli stan zapalny nie był w porę opanowany. Choroba ma wymiar przewlekły a objawy występujące wcześniej są nasilone i praktycznie nie ustają. Tkanki i stawy znajdujące się w okolicy palca są niszczone, co prowadzi do zniekształcenia miejsca ataku podagry. Często w wyniku podagry dochodzi do złamań w obrębie zniekształconych stawów – przyczynia się do tego tworzenie ubytków kostnych w trzeciej fazie podagry.

Warto zatem, przy pierwszych odczuwalnych objawach podagry skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Aby rozpoznać podagrę nie jest potrzebny specjalista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *