Dieta przy podagrze

Kwas moczanowy zalegający w stawach i tkankach podczas podagry znajduje się w jedzeniu, które spożywamy. Sposób odżywiania wpływa na to, ile kwasu moczanowego nasz organizm zdoła wydalić a także ile sam go wyprodukuje.

Dieta podczas leczenia podagry powinna być zbilansowana – nie może zabraknąć żadnych wartości odżywczych. Ograniczenia dotyczą ilości spożywania tłuszczy, ich spożywanie powinno zostać obniżone dwukrotnie w porównaniu z obecną ich obecnością w naszym menu.

Zwiększając za to ilość węglowodanów pomagamy naszemu organizmowi, ponieważ węglowodany wzmagają tempo wydalania kwasu moczowego. Osoby otyłe powinny uważać na zwiększenie spożycia węglowodanów, od których łatwo przytyć i powinny zrezygnować z jedzenia jaj, żółtych serów i tłustych nabiałów.

Dieta przy podagrze – puryny

Zalecenia mówią, że nasza dieta powinna być tak stworzona, aby występowało w niej jak najmniej produktów zawierających puryny (związki zawierające sporo kwasu moczanowego). Produkty spełniające tę zasadę i nieszkodliwe dla osób mających problemy z podagrą to między innymi ryż, cukier, dżemy, wszystkie warzywa, chleb, miód. Powinno dołożyć się jeszcze sporą listę owoców, najlepiej czarne jagody, ciemne winogrona, porzeczki i wiśnie – cechują się małą ilością puryn a dodatkowo zawierają witaminę C.

Zmniejszyć ilość tłuszczy, zwiększyć węglowodanów, a co z białkiem? Przyswajanie sporej ilości białka jest bardzo ważne w diecie podczas podagry. Najlepszym jego źródłem będzie chudy nabiał – mleko 0,5%, jogurt naturalny, kefir – do 2-3 szklanek na dzień.

Oprócz jedzenia ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecane jest wypicie ok. 3 litrów wody dziennie – najlepiej mineralnej.

Z uwagi na to, że około 5 godzin przed snem wytwarza się najwięcej kwasu moczowego, powinno się ostatni posiłek spożywać na ok. 6 godzin przed planowanym zaśnięciem. Wszystkie posiłki powinny być zaplanowane i podzielone na 4-5 mniejszych, nie należy się objadać. Dieta przy podagrze może wydawać się skomplikowana, jednak efekty jakie przynosi są tego warte.

  1. MichałC.

    Podagra to tak naprawdę tylko część większej choroby jaką jest dna moczanowa – dlatego też, należy bardziej holistycznie podejść do problemu zachorowania. Trzeba zrobić odpowiednią tabelkę na kartce, sprawdzić co spożywamy i kiedy (po jakich pokarmach) występuje u nas atak podagry – a następnie skutecznie eliminować przyczyny. Dieta w podagrze, to najskuteczniejsze lekarstwo.

  2. Zofia

    Cała dna moczanowa wzięła się stąd, że niestety nasze codzienne odżywianie nie jest zbyt zdrowe. Jeśli chcesz zwyciężyć tę chorobą, nie tylko zresztą dnę moczanową – trzeba postawić na dobre odżywianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *